Archive for the ‘2013’ Category

Many thanks to Burleigh Golf Club for a fantastic course – excellent service and terrific staff which all added to the fun times of Mixed Foursomes Golf. Thank you to all participants for supporting this excellent championships.

Our winners:

GCDGA Mixed Champions

John Parker & Samantha Foley Gross 77 Runners Up Barrie Manning & Di Syer Gross 78

GCDGA Nett Mixed Champions

Craig Dickson & Carolyn Rothwell Nett 73 Runners Up Darral Mannix & Anne Morpeth Nett 77 c/b

B Grade

Don & Cheryl Woods Gross 88 Runners Up Jon & Anne Norton Gross 89

B Grade Nett Champions

Gary & Robyn Stephens Nett 76.5 Runners Up Gino Torresi & Rosemary Falk Nett 78

C Grade

Michael & Eleanor Santer Points 38 Runners Up Polly & Gael Moorecroft Points 34 c/b

Congratulations to all winners.

Thank you to all Gift Bag participants – we couldn’t spoil our players like we did without you.

played Monday 8th April 2013 at Burleigh Golf Club

List of Gross Winners for each age group and please see our comprehensive list under competitions in junior section.

Boys U13 T. Stack GCCC 79

Boys U14 B. Knoll S/Cove 68

Boys U15 B. Devine S/Cove 80

Boys U16 H. Kong Emerald Lakes 70

Boys U17 J. Borra CTHGC 79

Boys U18 W. Song S/Cove 74

Girls results please contact Gold Coast District Women’s Association.

Thank you to all players for an exceptional day at Burleigh. Congratulations to all our winners and so proud of all the sportsmanship and mateship displayed throughout the day.

Next Delegate Meetings for 2013

at The Palmer Colonial Golf Club

Tuesday 10th December

Meeting commences 6.30pm

The annual three way pennant match between G.C.D.G.A. – S.E.Q.D.G.A. and the N.R.D.G.A. hosted this year by us and played at Arundel Hills Golf and Country Clun on Sunday 13th October, 2013

Excellent Day – Excellent Results –

Open Team GCDGA won 312 points

Seniors Team GCDGA won 323 points

Colts Team GCDGA won 326 points

Juniors Team GCDGA won 310 points

Thank you to Northern River District Golf Association and South East Queensland District Golf Association for a wonderful day and excellent golf.

Thank you to all players – being selected to represent your District is a mark of honour to your sportsmanship and skill on the course which we congratulate. Thankyou to all players from all Districts but especially thank you to GCDGA representatives:

Team Players:

Open: Chris May, Dillon Hart, Neville Hogan, Simon Viitakangas & James Gibellini.

Seniors: George Spilane, Glen Ferris, Bob Jones, Brad Dowling, Len Korn

Colts: Scott Jolly, Hayden Luxford, Jack Hulyer, Nick Parker, Tom Hunt

Juniors: Josh Edgar, Tristan Nicholls, Hyunsik Kong, Ben Elliot, Jack Sullivan.

Well Done Boys – 4 Wins in all 4 Categories – Terribly proud of you all.

Congratulations to Damien Jordan Northern Rivers rep player Best Score of the Day 70.

TWIN TOWNS OPEN

WINNER:         

DAMIEN JORDAN       CTH       136

Runner Up:

Mitchell Smith    Oxley         139 c/b

Third:

Tom Hunt     S/C              139 c/b

Nett Winner:

Michael Gunawan    CTH   139 c/b

GOLD COAST DISTRICT 2013 CHAMPIONSHIPS

CHAMPION:     

DAMIEN JORDAN     CTH         136

Runner Up:

Tom Hunt                     S/C              139 c/b’

Nett Winner:

Michael Gunawan       CTH            139

JUNIORS

CHAMPION:     

CHRIS PARK            LL            145

Runner Up:

Hyun Sik Kong       EL               146

Nett Winner:

Shalun Hay           B                 141

SENIORS

CHAMPION:     

Brad Dowling           SPt          77 c/b

Runner Up:

Len Korn             CTH            77

Nett Winner:

GlenFerris             B                 75 c/b

FANTASTIC DAY – FANTASTIC GOLF – THANK YOU TO ALL WHO PARTICIPATED.

Many thanks to Burleigh Golf Club for a fantastic course – excellent service and terrific staff which all added to the fun times of Mixed Foursomes Golf. Thank you to all participants for supporting this excellent championships.

Our winners:

GCDGA Mixed Champions

John Parker & Samantha Foley Gross 77 Runners Up Barrie Manning & Di Syer Gross 78

GCDGA Nett Mixed Champions

Craig Dickson & Carolyn Rothwell Nett 73 Runners Up Darral Mannix & Anne Morpeth Nett 77 c/b

B Grade

Don & Cheryl Woods Gross 88 Runners Up Jon & Anne Norton Gross 89

B Grade Nett Champions

Gary & Robyn Stephens Nett 76.5 Runners Up Gino Torresi & Rosemary Falk Nett 78

C Grade

Michael & Eleanor Santer Points 38 Runners Up Polly & Gael Moorecroft Points 34 c/b

Congratulations to all winners.

Thank you to all Gift Bag participants – we couldn’t spoil our players like we did without you.

played Monday 8th April 2013 at Burleigh Golf Club

List of Gross Winners for each age group and please see our comprehensive list under competitions in junior section.

Boys U13 T. Stack GCCC 79

Boys U14 B. Knoll S/Cove 68

Boys U15 B. Devine S/Cove 80

Boys U16 H. Kong Emerald Lakes 70

Boys U17 J. Borra CTHGC 79

Boys U18 W. Song S/Cove 74

Girls results please contact Gold Coast District Women’s Association.

Thank you to all players for an exceptional day at Burleigh. Congratulations to all our winners and so proud of all the sportsmanship and mateship displayed throughout the day.

Next Delegate Meetings for 2013

at The Palmer Colonial Golf Club

Tuesday 10th December

Meeting commences 6.30pm

The annual three way pennant match between G.C.D.G.A. – S.E.Q.D.G.A. and the N.R.D.G.A. hosted this year by us and played at Arundel Hills Golf and Country Clun on Sunday 13th October, 2013

Excellent Day – Excellent Results –

Open Team GCDGA won 312 points

Seniors Team GCDGA won 323 points

Colts Team GCDGA won 326 points

Juniors Team GCDGA won 310 points

Thank you to Northern River District Golf Association and South East Queensland District Golf Association for a wonderful day and excellent golf.

Thank you to all players – being selected to represent your District is a mark of honour to your sportsmanship and skill on the course which we congratulate. Thankyou to all players from all Districts but especially thank you to GCDGA representatives:

Team Players:

Open: Chris May, Dillon Hart, Neville Hogan, Simon Viitakangas & James Gibellini.

Seniors: George Spilane, Glen Ferris, Bob Jones, Brad Dowling, Len Korn

Colts: Scott Jolly, Hayden Luxford, Jack Hulyer, Nick Parker, Tom Hunt

Juniors: Josh Edgar, Tristan Nicholls, Hyunsik Kong, Ben Elliot, Jack Sullivan.

Well Done Boys – 4 Wins in all 4 Categories – Terribly proud of you all.

Congratulations to Damien Jordan Northern Rivers rep player Best Score of the Day 70.

After Rnd 3 Results

Cory Crawford SCove 74
Scott Jolly CTH 46
Campbell Quirk GCC 35
Chris Park LLands 32
Nicolas Parker AHills 31
Ben Elliott Llands 30
Ben Katene Palmer GC 29
Jack Sullivan Palmer GC 28
Josh Edgar SParadise 28
Neville Hogan AHills 28
Simon Viitakangas Palmer GC 26
Kingsley Kelly Grand 24
Dillan Hart Sport 22
Shata Takahana GCC 20

Next event:

G.C.D.G.A. CHAMPIONSHIPS Sunday 24th November 2013

in conjunction with Twin Towns Open

Gold Coast Weather
Facebook